Hloh obyčajný

Nenápadný ker, ktorý sa už po stáročia využíva v ľudovom liečiteľstve a ponúka pomoc hlavne pri srdcovocievnych chorobách. Je ho možné nájsť takmer všade na Slovensku. Na jar sú to kvety, ktoré môžeme zbierať a na jeseň zas červené plody.

1280px-Hawthorn_fruit

Hloh je vhodný hlavne na choroby srdca. Pôsobí proti angíne pektoris a vo všeobecnosti zlepšuje krvný obeh. Najčastejšie sa používa na zmiernenie bolesti v hrudníku, pre zníženie krvného tlaku alebo zastaveniu srdečnej aritmii. Zbierame biele kvety alebo bielo kvitnúce bylinné konce konárov (bez drevnatých častí), čiže listy s kvetmi, prípadne len samé listy, ako aj zrelé červené plody, všetko len z divo rastúcich rastlín. Kvitne od mája do júna. Plody zbierame na jeseň, od polovice septembra do októbra.

366210_article_photo_LtZtIT00_900x

Z hlohu sa dajú okrem obligátneho bylinkového odvaru pripraviť aj pochúťky do kuchyne. Ja som vyskúšal sirup, ktorý si pripravíme z kila čerstvých plodov. 366210_article_photo_cjPvBhw0_600xPomačkáme ich, pridáme dva litre vody a kilo a pol cukru. Zmes zohrejme na 80 stupňov a udržujeme teplú kým plody nezmäknú. Potom ich prepasírujeme a ešte ich chvíľu necháme na variči. Pridáme jednu čajovú lyžičku kyseliny citrónovej. Plníme do fliaš ešte teplé.

Hlohový džem

Potrebujeme - kilo hlohových plodov, 650 g cukru, vodu.

Postup: rozmačkáme čisté plody, pridáme dostatočné množstvo vody a cukor. Varíme do mäkka. Potom precedím a opäť varíme až kým hmota nezačne hustnúť.

Hlohový kečup

Potrebujeme - kilo hlohových plodov, pol litra jablkového octu, 150g cukru, soľ, čajová lyžička čerstvo pomletého čierneho korenia.

Postup: hloh varíme v octe na slabom plameni asi pol hodiny. Potom zmes prepasírujeme a pridáme cukor, soľ a čierne korenie. Varíme ešte desať minút na panvici, kým zmes nezhustne.

Viac receptov nájdete aj na stránke www.byliny.sk.

A ešte jedno upozornenie hlavne pre ľudí so srdcovými chorobami a so stresujúcim životným štýlom. Títo by mali užívanie hlohu konzultovať zo svojím lekárom.